Rozmnażanie muchołówki

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak rozmnożyć muchołówkę? Rozmnażanie muchołówki nie jest trudne i jest na to wiele sprawdzonych sposobów. Im więcej hodowców, tym więcej indywidualnych sposobów, które co do zasady są bardzo do siebie zbliżone. Pomocne będą szczelne pojemniki oraz diody LED grow do uprawy roślin. Poniżej przedstawiam skuteczne i sprawdzone metody rozmnażania.

Sadzonka liściowa

Rozmnażanie muchołówki z sadzonki liściowej to szybki i skuteczny sposób. Szybkim i zdecydowanym ruchem oderwij zdrowy liść tak, aby zachować jak największą część podziemnej części (niezielona część). Możesz też użyć czystego i ostrego noża. Najlepsze efekty uzyskasz wybierając młode liście. Umieść liść w wilgotnym kwaśnym torfie tak, aby tylko zielona część liścia wystawała ponad powierzchnię. Tak przygotowanej sadzonce zapewnij wyższą wilgotność powietrza, oraz stałą wilgotność podłoża. Niezbędna będzie bardzo duża ilość światła. Ja z bardzo dobrym efektem stosuję 50 watowe diody LED GROW do uprawy roślin, które emitują niezbędne dla rośliny długości fali. Częstą praktyką jest umieszczenie sadzonki liściowej w jakimś pojemniku w celu zwiększenia wilgotności. Jeśli się na to zdecydujesz to nie zapomnij jej przewietrzyć co kilka dni. Po kilku tygodniach powinny pojawić się zielone grudki, które zmienią się w nowe rośliny.

Rozmnażanie muchołówki z sadzonki liściowej

Rozmnażanie muchołówki z sadzonki liściowej

Muchołówka amerykańska rozmnożona z sadzonki liściowej

Muchołówka amerykańska rozmnożona z sadzonki liściowej

Rozmnażanie z nasion – jak wysiać nasiona muchołówki?

Nasiona muchołówki mogą być świeże lub nie. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy metoda wysiewu. Jeśli masz świeże nasiona, które mają mniej niż 6 miesięcy, przejdź do punktu 2, czyli wysiew nasion. Jeśli nasiona są starsze, zaleca się stosowanie stratyfikacji.

1. Stratyfikacja nasion

Niektóre rośliny kiełkują wiosną, po zakończeniu zimy. Muchówka jest idealnym tego przykładem. Starsze nasiona kiełkują po zakończeniu zimowego okresu więc, powinniśmy im taką zimę zasymulować- jest to tak zwana stratyfikacja nasion muchołówki . W celu stratyfikacji umieść nasiona na okres od 5 do 8 tygodni w temperaturze ok 3-7°C. Można włożyć do lodówki wysiane nasiona, jak również zamknięte w woreczku strunowym.

2. Wysiew nasion

Umieść na wilgotnym torfie (nie przysypuj). Nasionom zapewnij wyższą wilgotność, dużo światła, oraz temperaturę minimum 20°C. Potrzebna jest cierpliwość, ponieważ pierwsze siewki mogą się pojawić nawet po 6 tygodniach (średnio są to 1-4 tygodnie). Często spotykanym problemem jest pojawienie się pleśni, dlatego warto spryskać świeżo wysiane nasiona topsinem w najniższej zalecanej dawce. Rozmnażanie muchołówki w ten sposób nie jest zbyt wydajne, ponieważ uzyskane w ten sposób rośliny osiągają swoją dojrzałość dopiero po około 2-3 latach od wykiełkowania.

kiełkowanie nasion muchołówki

Podział kłącza

Dorosłe muchołówki często tworzą nowe stożki wzrostu, z których powstają nowe okazy w formie odrostów. Jeśli Twoja muchołówka jest w dobrej kondycji, to prędzej czy później, w swojej doniczce zobaczysz więcej niż jedną roślinę. Oznaką podziału kłącza są liście wyrastające z różnych miejsc. Warto pomyśleć o przesadzeniu roślin do osobnych doniczek, gdy zacznie robić się tłoczno.

Mikrorozmnażanie in-vitro

 Metoda ta wymaga największego zaangażowania i przynosi najlepsze efekty. Na specjalnie przygotowanej sterylnej pożywce umieszcza się fragment rośliny. Dzięki odpowiednio dobranym hormonom w odpowiedniej proporcji uzyskuje się podział komórek, wzrost korzeni, lub wzrost rośliny. Dzięki tej metodzie, można otrzymać ogromną ilość roślin w relatywnie krótkim czasie. 

Rozmnażanie muchołówki z pędu kwiatowego

Gdy pęd kwiatowy osiągnie kilka centymetrów, ucinamy go ostrym narzędziem. Pęd tniemy na odcinki po ok 3 cm i umieszczamy poziomo w wilgotnym torfie przykrywając oba końce, aby zapewnić dostęp do wody. Dalszy proces jest identyczny jak w rozmnażaniu z liści. Jak widać po efektach jest to bardzo skuteczna metoda.

Rozmnażanie muchołówki z pędu kwiatowego
Rozmnożenie muchołówki z pędu kwiatowego